KOMPOSTÉRY
Kompostéry
Kompostéry sú nádoby, ktoré za špecifických atmosférických podmienok a účasti mikroorganizmov, červov a roztočov pretvorí bioodpad na kompost, čo je produkt slúžiaci na hnojenie záhonov, polí, kvetináčov a kvetináčov.
Zostavte si na mieru kompostér aj Vy, vytvorte si vlastné hnojivo a vyriešte problém s bioodpadom z vašej kuchyne aj záhrady. Kompostéry na trhu sa od seba líšia predovšetkým použitým materiálom.
U nás nájdete kompostéry ohradníkové, vyrobené z kvalitnej pozinkovanej ocele, ktoré sú vďaka bezskrutkovej konštrukcii ľahké na zostavenie. Tieto kompostéry sú vhodné do menších aj väčších záhrad rodinných domov či radoviek.
Výber kompostérov a jeho zostavenie
Ponúkame kompostéry s výškou 90, 100 alebo 115 cm a šírkou a hĺbkou 30-150 cm.
Zháňate neštandardný rozmer? Spýtajte u nás cenu kompostéra, nie všetky rozmery ponúkame v eshope. Vieme vyrobiť kompostéry s dĺžkou 30, 40, 45, 50, 60, 70, 75, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140 a 150 cm. Rovnaké rozmery platia pre hĺbku. Kompostér môžeme dodať v pozinkovanej úprave, alebo tiež lakovaný do odtieňov záhradná zelená, biela, modrá, metalická zelená a antracitová.
V balíku nájdete príslušné nosníky a 4 stojiny spolu s plastovými pätkami. Montáž je jednoduchá vďaka systému západiek a perforácií, do ktorých gumovým kladivkom (nie je súčasťou balenia) nosníky zasuniete. V prípade dlhších nosníkov odporúčame vykonávať montáž vo dvojici. Pamätajte na to, že prvý nosník od zeme by mal byť umiestnený až vo výške cca 20 cm. Takto sa ľahšie vyberie spodná vrstva, ktorá je už pretvorená na humus a môže sa použiť ako hotové hnojivo.
Kompostér by mal stáť na tienistom mieste, aby kompost nevysychal a docielilo sa vytúženého biologického rozkladu uskladneného bioodpadu.
Ako kompostér správne používať
Uložený materiál by nemal byť homogénny, ale mal by sa kombinovať a vrstviť. Pri založení kompostu uložte v spodnej časti hrubší materiál, napríklad nadrvené vetvičky, štiepku, drevité stonky rastlín, triesky. Následne kombinujte suchý a vlhký materiál ako lístie, tráva, zvyšky ovocia a zeleniny. V letných mesiacoch kompost prelievajte vodou, aby sa udržovala potrebná vlhkosť. Odporúčame v medzivrstvách trávy a lístia pridať zeminu. Celý proces kompostovania urýchli pridanie kolónie kalifornských dážďoviek, ktoré sú na trhu dostupné.
Čo do kompostéra patrí?
- tráva s lístím
- hlina
- drevný popol
- kúsky novinového papiera, papierové obaly od vajíčok
- trávne mačiny
- odrezky a šupky zeleniny a ovocia (pozor na chemicky ošetrené ovocie)
- rozdrvené vetvičky
A čo zásadne nie?
- plevel
- zhnité, plesnivé či inak skazené potraviny
- kamene
- sklo a keramické materiály
- kovy
- plasty
4 položiek celkom